Dieta na płaski brzuch – co jeść, aby utrzymać efekt? Zasady i wskazane produkty

Według wielu dietetyków oraz trenerów droga do płaskiego brzucha zaczyna się w kuchni. Nawet najlepsze ćwiczenia mogą nie przynieść pożądanego efektu, jeśli w dalszym ciągu nasze wybory żywieniowe będą nieodpowiednie. Jaka jest zatem skuteczna dieta na płaski brzuch? Przedstawiamy najważniejsze zasady oraz listę wartościowych produktów.

Otyłość brzuszna – dlaczego dieta odchudzająca brzuch jest tak ważna?

Płaski brzuch to marzenie wielu z nas, ale warto mieć na uwadze, że korzyści z jego posiadania wiążą się nie tylko z pożądanym wyglądem, ale też zdrowiem. Nadmiar tkanki tłuszczowej na brzuchu może bowiem prowadzić do poważnych dolegliwości i zwiększać ryzyko wielu chorób. Otłuszczone narządy wewnętrzne pracują gorzej, następuje spowolnienie procesów przemiany materii oraz gospodarki lipidowej, a poważna otyłość brzuszna może prowadzić do cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego. Aby temu zapobiec, warto wprowadzić dietę odchudzającą brzuch, która doskonale sprawdzi się również w sytuacji, gdy w pasie przeszkadza nam tylko niewielka „oponka”. Efekty w postaci lepszego samopoczucia i uczucia lekkości zauważymy najprawdopodobniej już po kilku dniach.

Skąd się bierze tłuszcz na brzuchu?

Szerszy rozmiar w pasie może powodować wiele czynników – uwarunkowania genetyczne, niezdrowy tryb życia czy przebyte choroby. Na szczęście, na większość z nich mamy wpływ. Pierwszym krokiem do osiągnięcia zdrowej i smukłej sylwetki powinna być redukcja lub całkowite wykluczenie produktów, które mogą powodować odkładanie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Za największego winowajcę uznać należy pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym, czyli węglowodany proste, które znajdziemy w większości przetworzonych produktów.

Co należy wyeliminować lub znacznie ograniczyć?

– Wysoko przetworzone produkty, takie jak różnego rodzaju sery topione czy jogurty ze słodzonym i nienaturalnie barwionym wsadem owocowym,

– jedzenie typu fast-food, czyli na przykład hamburgery, kebaby czy ziemniaki z frytury,

– słodycze o dużej zawartości cukru,

– słodzone soki owocowe,

– produkty mączne,

– używki, takie jak alkohol czy papierosy.

Jaka jest najlepsza dieta na płaski brzuch? Zasady

Najważniejsza zasada tego typu diety to redukcja wspomnianych pokarmów oraz dostarczanie organizmowi codziennej dawki wartościowych składników odżywczych, a także witamin i minerałów. Warto zdecydować się na lekką dietę na płaski brzuch – na przykład redukcyjną. Ważna jest także regularność spożywanych posiłków, dzięki czemu organizm wchodzi w pewien rytm oraz nie odkłada zapasów „na później”. Dietetycy polecają jedzenie 5 zbilansowanych posiłków dziennie. Liczbę kalorii powinniśmy ustalić na podstawie zapotrzebowania swojego organizmu (w jego wyliczeniu pomogą specjalne kalkulatory, które można znaleźć w sieci) i nie przekraczać tej wartości.

Dieta na płaski brzuch jadłospis – jakie produkty powinien zawierać?

W jadłospisie powinno znaleźć się dużo świeżych warzyw lub owoców o niskim indeksie glikemicznym. Zadbajmy o równowagę błonnika, który usuwa z jelit zalegające resztki jedzenia i tym samym usprawnia proces oczyszczania organizmu. Pamiętajmy jednak, że jego dobroczynne działanie zauważymy tylko, jeśli będziemy odpowiednio nawadniać organizm. Woda doskonale go wiąże oraz umożliwia sprawne usuwanie substancji. Nadmiar błonnika przy jednoczesnym odwodnieniu organizmu może powodować nieprzyjemne skurcze. Woda jest też niezbędna w procesie detoksykacji naszego ciała i w całym procesie odchudzania.

Płaski brzuch co jeść, aby cieszyć się z szybkich efektów?

– pieczywo pełnoziarniste,

– kasze stanowiące cenne źródło witamin z grupy B (jęczmienna, jaglana, gryczana),

– warzywa i owoce o niskim indeksie glikemicznym,

– chude mięso gotowane, grillowane lub pieczone,

– ryby morskie i słodkowodne,

– zdrowe tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek czy olej lniany.

Aktywność fizyczna – fundament nowej piramidy żywienia

W kwestii takiej jak płaski brzuch dieta może okazać się niewystarczająca. Od kilku lat u podstaw słynnej piramidy zdrowego odżywania znajduje się aktywność fizyczna, dzięki której utrzymamy pozytywny efekt i szybciej spalimy zbędne kilogramy. Wbrew pozorom, tradycyjne brzuszki nie są najlepszym sposobem na pozbycie się tkanki tłuszczowej. Tutaj pomocny okaże się każdy trening, dzięki któremu intensywnie spalamy kalorie oraz tłuszcz. Więcej korzyści przyniesie jazda na rowerze, jogging czy pływanie, a najlepszy efekt zapewni minimum pół godziny wzmożonej aktywności. Dzięki intensywnej aktywności dotlenimy też organizm, a zatem również poszczególne komórki i usprawnimy proces oczyszczania.

Dieta odchudzająca brzuch wcale nie musi wiązać się z wieloma wyrzeczeniami, a jedzenie zbilansowanych posiłków skomponowanych z wartościowych produktów może okazać się prawdziwą przyjemnością. Jeżeli będziemy trzymać się wyznaczonego planu, w skład którego wchodzi aktywność oraz dieta płaski brzuch utrzyma się, a nasze samopoczucie z pewnością ulegnie poprawie.