Czy chlorella działa?

Chlorella, najpopularniejsza na rynku mikroalga, zawiera więcej chlorofilu niż jakiekolwiek inne pożywienie. Jest rośliną bogatą w kwasy nukleinowe oraz białko.

Chlorofil – oczyszczanie

Dzięki dużej zawartości chlorofilu chlorella posiada właściwości oczyszczające. Powstrzymuje rozrost bakterii oraz drożdży i grzybów w układnie pokarmowym. Usuwa nieprzyjemny zapach z ust i przykry zapach ciała. Usuwa pozostałości po lekach. Chlorella wiąże metale ciężkie, pestycydy i czynniki rakotwórcze oraz w bezpieczny sposób usuwa je z organizmu.

Poznaj ofertę cateringu Apet’eat

Kwasy nukleinowe – odnowa komórek
Kwas nukleinowy (RNA/DNA) jest odpowiedzialny za kierowanie odnową i wzrostem komórek. Jego ilość zmniejsza się wraz z wiekiem. Niszczy go stres i brak ruchu. Jego niedobór jest odpowiedzialny za przedwczesne starzenie. Wielu ludzi spożywa chlorellę właśnie po to, by przeciwdziałać procesowi starzenia się komórek organizmu.

Białko – wartość odżywcza

Chlorella, maleńka alga o rozmiarach 6 mikronów, zawiera sporo białka. Może stanowić świetne źródło uzupełniające białko dla osób, które nie jedzą, bądź ograniczają mięso.
1 łyżeczka (ok. 3 g) chlorelli = 36 g wołowiny
Chlorella zawiera również kwasy omega 3 i kwas linolenowy, dlatego uważa się, że glon ten obniża poziom cholesterolu.

Aby jednak chlorella działała musi być dobrej jakości.

Na rynku jest wiele suplementów zawierających chlorellę. Jest ona sprzedawana w postaci proszku lub prasowana do postaci pastylki. Większość z nich na opakowaniu ma napis „100% chlorella” „chlorella organiczna” itd. Możemy kupić ją w sklepach ze zdrową żywnością z ekologicznym certyfikatem i często wyrzucić do kosza, ponieważ ani skład, ani miejsce zakupu nie gwarantują nam działania chlorelli.
Chlorella jest mikroalgą hodowlaną, którą się suszy. Na to czy chlorella działa wpływ mają warunki w jakich zachodzi ten proces.  Ponieważ suplementy nie posiadają badań, na podstawie których moglibyśmy orzec, czy suplement danej marki będzie działał, czy nie, jedyne co nam pozostaje to przećwiczyć na sobie różne firmy, lub popytać wśród znajomych czy już znaleźli dobrą chlorellę.

Jak poznać, że chlorella działa?

Jeśli chlorella jest dobrej jakości w trakcie jej używania zwiększa się częstotliwość wypróżniania, a stolce przybierają kolor zielony. Obserwowalne powinny być objawy oczyszczania organizmu. Ich siła i rodzaj zależy od stanu zanieczyszczenia organizmu i dawki chlorelli. Do lżejszych należą pojawiające się pryszcze na twarzy, plecach i innych częściach ciała oraz ból głowy. Intensywne objawy to biegunki, a nawet wymioty. Jeśli po zużyciu części opakowania żadne objawy nie wystąpiły, znaczy, że dana chlorella nie działa i trzeba szukać lepszej.

Ważną informacją jest to, że chlorella jest ciężkostrawna. Chociaż jest w pastylkach, nie należy jej łykać, tylko dokładnie pogryźć i popić wodą.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą cateringu dietetycznego.

Marta Radomska
Psychodietetyk Apet’eat